500 tūkstoši jauna Latvijas “vienradža” meklējumiem
AUTORS: JĀNIS LASMANIS
Photo by Alex Rybin, on Unsplash
Iespējams, ka šis - Latvijai gana ievērojamais finansējums līdz fondiem nonācis šopavasar notikušajā ekspertu diskusijā “Vai vienradžus var audzēt fermās?” gūto secinājumu dēļ. Viens no tiem: Lai Latvijā attīstītos veiksmīgi jaunuzņēmumi, tostarp arī tādi, kuru tirgus vērtība sasniegtu miljardu USD, nepieciešams pieejamāks finansējums.
"Šis ir būtisks solis Latvijas jaunuzņēmumu ekosistēmas attīstībā. Latvijas biznesa enģeļu tīkls (LatBAN) uzskata, ka eņģeļinvestoriem nav jāstāv malā, mums ir aktīvi jāveido vide, kurā paši investējam. Ar 500 000 eiro ieguldījumu Buildit un Outlast fondos mēs ne tikai uzticamies divām komandām, kuras augstu vērtējam, bet arī investējam nākamajā Latvijas inovāciju paaudzē. Mēs bieži runājam par plaisu starp eņģeļiem un iespējkapitāla fondiem, šī ir iespēja šo plaisu mazināt. Mēs ticam līdzfinansēšanai, kopīgai pieredzes apmaiņai un atbildībai. Spēcīgas ekosistēmas balstās uz saskaņotām interesēm. Un saskaņa rodas tad, kad visiem ir ko zaudēt,” saka Ģirts Līcis, LatBAN valdes priekšsēdētājs un eņģeļinvestors.
Tiesa, uz tikai šogad Latvijas jaunuzņēmumu piesaistīto finanšu fona, šis pusmiljons kādam varētu nešķist ievērojama summa. Šī gada lielākajos finanšu piesaistes raundos jaunuzņēmumi piesaistījuši 69, 45 miljonus eiro, bet pārliecinoši lielāko daļu 62 miljonus jeb 89,3 % jūnijā ieguvis Latvijas vēja enerģijas robotikas jaunuzņēmums Aerones.
Globālajai vēja enerģijas nozarei turpinot attīstīties, nav izslēgts, ka tieši Aerone varētu kļūt par Latvijas otro “vienradzi”. Uzņēmums 2024.gadā no Eiropas Inovāciju fonda saņēma 4 miljonu eiro dotāciju, bet 2023. tas spēja piesaistīt 30 USD vērtas investīcijas.
Otrs šogad investīciju piesaistes ziņā veiksmīgākais uzņēmums bija ar mākslīgo intelektu uzlabota prasību pārvaldības platforma inženieriem, kas izstrādā rūpniecības produktus, Trace.Space. Tas piesaistījis četrus miljonus USD un šajā investīciju raundā piedalījās arī daļu no LatBAN 500 tūkstošiem saņēmušais Outlast Fund.
Trešais veiksmīgākais - nanopārklājumu jaunuzņēmums Naco Technologies gada sākumā piesaistīja 2,5 miljonus eiro.
Pateicoties Aerones, septiņu gadu laikā šis jaunuzņēmumiem jau tagad ir trešais veiksmīgākais gads un nav izslēgts, ka kļūs par otru veiksmīgāko. Pagaidām tas ir 2022.gads, kad Latvijas jaunuzņēmumi piesaistīja 84,8 miljonus eiro. Nepārspēts visticamāk paliks 2021.gads, kad jaunuzņēmumi piesaistīja 259,4 miljonus eiro. Gandrīz pusi 2021.gadā, kļūstot par pirmo un pagaidām vienīgo Latvijas “vienradzi” piesaistīja Printful (apvienojoties ar Printify, kļuva par Fyul).
Baltijas valstīs pašlaik ir 13 “vienradži”, desmit no tiem ir Igaunijas. Un tas attainojas arī jaunuzņēmumu piesaistītajās investīcijās. Tikai pēdējos divos gados Igaunijas jaunuzņēmumi piesaistījuši 449 miljonus eiro (Latvija pēdējo sešu gadu laikā - 443,7 miljonus eiro). Eksperti vērtē, ka šis fenomens saistīts ar Igaunijas pirmo vienradzi Skype, kurā radās jauni, ambiciozi eksperti un uzņēmumi. Gandrīz katrā strauji augošā Igaunijas jaunuzņēmumā strādājot kāds ar pieredzi Skype.
Arī Lietuvā, kurā ir divi “vienradži”, jaunuzņēmumiem finansējums ir krietni pieejamāks. Tā 2024.gadā tie piesaistīja 128 miljonus eiro, bet šī gada pirmajos sešos mēnešos jau 167,7 miljonus eiro.
Protams, nevar izslēgt, ka mūsu kaimiņu jaunuzņēmumu veiksme finanšu piesaisstē ir saistīta ne tik daudz kā ar naudas pieejamību un jaunuzņēmjumu skaitu, bet ar apņēmīgu cilvēku skaitu, ideju piemērotību monetizācijai un jaunuzņēmumu iemaņām. Igaunijā pašlaik ir vairāk nekā 1400 jaunuzņēmumi, Lietuvā 1000, bet Latvijā 626.