Twitter līdzdibinātājs Džeks Dorsijs izveidojis messendžeri, kas darbojas bez interneta
Tā saucas Bitchat un ir balstīta uz “Bluetooth mesh network” (Bluetooth režģa tīkls) tehnoloģiju.
AUTORS: SEMS BLUMS, Inc.com
RAKSTS TULKOTS AR MĀKSLĪGĀ INTELEKTA RĪKU UN NAV REDIĢĒTS.
Twitter līdzdibinātājs Džeks Dorsijs izstrādājis jaunu ziņojumapmaiņas lietotni, kurai, pēc viņa teiktā, nav vajadzīgs interneta pieslēgums vai telefona numurus. Tas, acīmredzot, atspoguļo uzņēmēja aizraušanos ar decentralizētām tehnoloģijām, raksta Inc.com.
Svētdien Dorsijs vietnē X rakstīja, ka viņš nedēļas nogalē pētījis “Bluetooth mesh tīklus” – tehnoloģiju, kas ļauj ierīcēm savā starpā sazināties bez Wi-Fi vai citas interneta infrastruktūras. Pēc tam viņš publicēja GitHub saiti uz projekta Bitchat tehnisko aprakstu. Tajā lietotne aprakstīta kā rīks “īslaicīgai, šifrētai saziņai bez atkarības no interneta infrastruktūras, padarot to izturīgu pret tīkla traucējumiem un cenzūru”.
Ierīces, kas darbojas Bluetooth mesh tīklos, parasti sazinās noteiktā fiziskā attālumā – parasti līdz dažu simtu pēdu (~100 m) rādiusā. Šī tehnoloģija ir īpaši noderīga, meklējot draugus mūzikas festivālā, kad Wi-Fi ir pārpildīts vai nedarbojas, kā arī glābšanas dienestiem ārkārtas situācijās. Tāpat norādīts, ka ierīču kopumii, izmantojot Bitchat, teorētiski var pārsūtīt signālu lielākā attālumā nekā parasts Bluetooth savienojums.
Bitchat ziņojumu īslaicīgums to padara līdzīgu šifrētām lietotnēm kā Signal, Telegram un WhatsApp, kur lietotāji var iestatīt ziņojumu automātisku dzēšanu pēc noteikta laika. Dokumentā teikts, ka reģistrācija vai telefona numurs nav nepieciešami – katrai lietošanas reizei tiek ģenerēts nejaušs lietotāja identifikators (peer ID). Beta versija jau sasniegusi 10 000 lejupielāžu limitu pēc tam, kad Dorsijs padarīja to pieejamu caur Apple TestFlight.
Atšķirībā no WhatsApp, Bitchat ir pilnīgi jauns projekts, kurš nav atkarīgs no mātesuzņēmuma noteikumiem un politikām. (WhatsApp pieder Meta.)
Šis ir jau trešais Dorsija mēģinājums radīt decentralizētu projektu. 48 gadus vecais uzņēmējs ir finanšu tehnoloģiju giganta Block izpilddirektors. Block pieder vairāki mazāki uzņēmumi, piemēram, Cash App un Square. Dorsijs ir Bitcoin piekritējs, un Block ir viens no lielākajiem šīs kriptovalūtas turētājiem pasaulē – ar vairāk nekā 8 000 BTC (aptuveni 900 miljoni dolāru) savā bilancē.
Dorsijs arī palīdzēja izveidot decentralizēto sociālo tīklu Bluesky, kas lietotājiem ar programmēšanas prasmēm ļauj veidot savus tīklus uz kopīgas infrastruktūras – AT Protocol. 2024. gadā Dorsijs pameta Bluesky valdi domstarpību dēļ par tā virzienu, īpaši satura moderācijas jautājumos. Un, protams, Dorsijs ir plaši pazīstams kā Twitter līdzdibinātājs 2006. gadā.
Ja jūs vēlaties uzreiz izmēģināt Bitchat, būs jāpagaida. Lietotne vēl nav gatava pilnvērtīgai palaišanai. Pirmdien Dorsijs piebilda nākamajā ierakstā, ka Bitchat pašlaik ir “pārskatīšanā”.